Współwłasność dzielimy na współwłasność w częściach ułamkowych lub współwłasność łączną. Pomiędzy małżonkami posiadającymi majątkową wspólność majątkową występuje współwłasność (wspólność) łączną, która charakteryzuje się tym, że jest ona bezudziałowa. Oznacza to przede wszystkim, że:
-
w czasie trwania wspólności majątkowej udziały współmałżonków w majątku są nieokreślone,
-
w czasie trwania wspólności majątkowej żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego, a także rozporządzać udziałem, który w razie ustania wspólności przypadłby mu w udziale,
-
wierzyciel jednego z małżonków nie może żądać w czasie trwania wspólności majątkowej zaspokojenia z udziału, który w razie ustania wspólności majątkowej przypadłby temu małżonkowi.
Niemożność podziału majątku w trakcie trwania wspólności majątkowej ma charakter bezwzględny. Wyjątek od tej zasady został przewidziany w art. 58 § 3 KRO i dopuszcza możliwość podziału majątku w sprawie o rozwód. Jednakże skutki takie działania następują dopiero po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego.
Takie rozwiązania mają na celu ustabilizowanie majątkowej sytuacji małżonków, umocnienie ich związku oraz zapewnienie odpowiedniego rozwoju rodzinie. Bezudziałowy charakter wspólności majątkowej oznacza, że małżonek nie może sam rozporządzać swoim udziałem. Jednakże nie wyklucza możliwości innego uregulowania małżeńskich stosunków majątkowych zgodnie z wolą ich obojga za pomocą umowy. Może ona prowadzić do ograniczenia albo rozszerzenia wspólności majątkowej albo do ustanowienia ustroju rozdzielności majątkowej (z wyrównaniem albo bez wyrównania dorobków).
apl. adw. Klaudia Bieda